13 Comments

 1. Tereza
  20 února, 2018 @ 7:07 am

  Mám endiometrózu na levém vaječníku, prorostlou poslední měření 4,2 cm. Jelikož jsem chtěla druhé děcko, tak doktor doporučil otěhotnět. Mám děti přes IVF takže to šlo hned. V prvním trimestru to bylo docela peklo, jak se vše zvětšovalo, cítila jsem bolest v místech kde je. Teď jsem ve druhém trimestru a jakoby nic. O únavě bych mohla psát knihy, ale jaksi co mi rostla ta mrška v břiše šel stranou i pohlavní život. Absolutně nula. Nikde jsem se nedočetla jestli to s tím souvisí nebo ne. Každopádně uvažuji o vyndání vaječníků po druhém porodu. Patřím do skupiny která má “geneticky vrozené problémy s rakovinou na spodku”, jednoduše řečeno. Už jsem přišla o kus čípku a teď toto. Chci být zdravá, zase plná elánu a optimismu a oporou všem co to odemne budou potřebovat. Tak jak to bylo v minulých letech. Ráda si přečtu další zkušenosti jiných žen.

  Reply

  • evazenamcz
   1 března, 2018 @ 3:52 pm

   Zdravím Teri. Děkuji za Tvůj příběh.
   Co se týká pohlavního života, tak hodně žen s ,,Endy” má problémy. Většinou jsou to bodavé bolesti při pohlavním styku. Proč se o tom moc nemluví a proč se to nevyskytuje mezi příznaky netuším, ale skutečnost je taková, že to trápí mnoho žen s endometriózou.
   Já jsem se dozvěděla o kurzu vaginálního mapování. Jde o jakousi vnitřní masáž, kterou Tě naučí a Ty nebo partner to pak pravidelně opakujete a jak se svaly uvolňují, tak odchází i bolesti. Nevyzkoušela jsem to, ale chystám se. Chci to vyzkoušet a případně i možná tantru.
   Teď se ještě chci vyjádřit k té mantře ,, geneticky vrozené problémy s rakovinou na spodku”. Já tuhle větu nemám příliš v lásce a tím se netajím. Ono jde o to, že nemáte nic vrozené, ale ženy se k sobě ve vaší rodině nechovají nějakým způsobem hezky. To může znamenat spoustu věcí.
   Například: Potlačujete se ve vztahu k mužům? Máte pocit méněcennosti? Milujete svoje tělo? Máte ráda svou menstruaci? Milujete svoji dělohu? Máte dobré vztahy v rodině? Jaký vztah máte k otci?
   Víc mě toho teď nenapadá. Chci tím jen říct, že nic není dáno a pokud přijmete, že je to ,, genetický” problém, tak se tím zbavujete odpovědnosti. Nám tu nemoc nikdo nedal. Ta nemoc k nám přišla jako reakce na to, jak se k sobě chováme, jak myslíme a jak se máme nebo nemáme rády. Ta nemoc nám přišla něco sdělit. Přišla nás učit. A je velmi důležité si to uvědomit, protože jak toto dojde, tak pochopíte krásnou věc a to je ta, že změnit to můžeš Ty sama.
   Ta změna nepřijde hned. Nepřijde za 3 měsíce, za půl roku a možná ani za rok. Spoustu let jsme se ke svému tělu nechovali s úctou a pokorou a tak je jen logické, že za pár měsíců se to nezmění. Je potřeba na sobě stále pracovat a pomaloučku měnit své myšlení i přístup k sobě a milovat se.
   Já věřím , že tímto způsoběm lze dojít k uzdravení. Zdárným příkladem je Gabriela Tuatti. To myslím vypovídá o tom, že to jde naprosto bez debat. Mrkněte na její web a její kurzy pro ženy s ,, Endy”. Je úžasná a já jsem z jejího kurzu naprosto nadšená.
   S pokorou a velikou úctou k Tobě a Tvému příběhu jsem psala tato slova a doufám, že si z toho vezmeš to dobré pro sebe. Přeji krásný den s úsměvem. Já 🙂

   Reply

 2. Radana
  28 února, 2018 @ 9:45 pm

  Ahoj, chtěla bych se zeptat v jakém městě, popřípadě u jakého doktora ses nechala léčit?

  Reply

  • evazenamcz
   1 března, 2018 @ 3:57 pm

   Ahoj Radano. Já mám svoji gynekoložku v Brně. Bohužel vím, že nepřijmá nové pacientky a také od ní nemám povolení šířit její jméno, protože jsme zatím o tomto spolu nemlivili, ale chci se jí zeptat.
   Vím ale, že Gabriela Tuatti ví o skvělých lékařích v Praze a různě po republce. Mrkni na její web a napiš e-mail. Určitě Ti poradí. Buď trpělivá v čekání na odpověď. Píše jí mnoho žen, ale ona opravdu postupně a osobně odpovídá na ty e-maily.
   Určitě si také přečti její příběh u ní na blogu a případně se podívej na kurzy pro ženy s endometriótou, které dělá a které jsou úžasné.
   Přeji Ti mnoho zdraru a hlavně zdraví a lásku. Měja krásný den s úsměvem. Já 🙂

   Reply

 3. Eli
  28 února, 2018 @ 10:59 pm

  Ahoj, mohu se tě zeptat, jak tedy proti endometrioze bojujes? Jak predchazis tem zanetum, kvasinkam, bolestem a naladovosti apod.. Prdem diky za odpoved!

  Reply

  • evazenamcz
   1 března, 2018 @ 4:05 pm

   Krásný den Eli. Jste na mě všichni moc rychlí! 😀 hahaha
   O všem budou podrobná videa.
   Videa vydávám každých 14 dní jedno. Chodím do práce a tohle dělám ve svém veškerém volném čase. Je to docela náročné. Další video už mám téměř hotové a vyjde v neděli 4. 3. 18 ve 20h. Budet to video o tom, co předcházelo mé diagnóze, což je také důležité kvůli souvislostem.
   Další video bude o tom, co se dělo od diagnózy. A v dalších videích budu postupně popisovat jak a čím se léčím.
   Léřím se především stravou, bylinkama a pracuji na sobě v oblasti seberozvoje a práce s mou myslí. Chodím k úžasné psycholožce a pomáhá mi také tento blog a vědomí, že reálně pomáhám.
   Pokud jsi se rozhodla, že už s tím chceš něco začít dělat a chceš se uzdravit, tak doporučuji kurz pro ženy s endometriózou u Gabriely Tuatti. Tam se dozvíš podrobné info od ženy nejpovolanější. Mrkni na její blog a přečti si její příběh. Je jednou z nás a úspěšně se léčí jídlem a bylinkamaa učí to ostatní ženy 🙂
   Doufám, že tyto informace jsou pro Tebe zajímavé a přeji krásný den s úsměvem. Já 🙂

   Reply

 4. Gabriela
  1 března, 2018 @ 1:53 pm

  Ahoj, mam přesně ty stejně příznaky co píšeš. Moje gynekolozka mi rekla ze mi noc neni, občas Uz mam takové kruté pocháni ze to nejde pomalu vydržet . Ale Pry to je normální ?? co by si mi poradila ?

  Reply

  • evazenamcz
   1 března, 2018 @ 4:19 pm

   Ahoj Gabi. Je důležité, aby jsi se nechala na endometriózu vyšetřit. Ikdyž se třeba nepotvrdí diagnóza, tak budeš vědět, že máš třeba hledat dál a jinde. Je to tedy důležité už kvůli té jistotě VĚDĚT.
   První krok je test krve. Ten ale i mě vyšel neprůkazný tenkrát. Druhým krokem může být speciální ultrazvuk na diagnózu rakoviny, který prý umí najít i ,,Endy”, ale vím od několika žen, že pokud jsou lžiska někde hluboko, tak to ani na tom ultrazvuku nebylo vidět. Jediná jistota, která si myslím, že je, tak je laparoskopické vyšetření. Laparoskopiie Ti řekně na 100%, jak na tom jsi.
   K té Tvé doktorce. Je s podivem, že spousta doktorů tuto problematiku nezná nebo neřeší nebo je jim jedno, že se tím žena trápí. Je totiž nic nebolí, že?! Raději tototéma opustím. Musela bych se rozčílit.
   Poradí Ti se jí zeptat, jestli to nemůže být endometrióza a pokud řekne, že ne, tak trvej na vyšetřeních. MÁŠ NA TO PRÁVO! Už dávno neplatí, že dktor dělá vše nejlepší v zájmu pacienta. Jsou vtom totiž peníze nad zdravím. Takže chtěj ta vyšetření a pokud to ona nebude chtít, tak radím najít jiného gynekologa.
   Zrovna dnes mi psala jedna žena na Instagramu, že jí endometriózu nezjistilo 10 lekařů. Schválně píši lekařů 😀 Rok a půl měla šílené bolesti, že její křik slyšeli až sousedi a všichni jí tvrdli, že je zdravá, jelikož nikde nic nenašli- sono, neurologie, ortopedie atd.. nakonec jí řekli, že by měla jít k psychiatrovi. Ona jim tam naštěstí udělala scénu a tak ji poslali na laparoskopii ještě jako poslední možnost a tam jí našli několik ložisek endometriózy v pokročilém stádiu.
   K doktorům ohledně této problematiky nemám úplně důvěru. Léčím se změnou myšlení, jídlem a pomáhají i bylinky. Ničeho se neboj. Nech se vyšetřit a pak budeš moudřejší. A pak můžeš zjišťovat, jak se lze léčit. A jde to.
   Mrkni na blog Gabriely Tuatti. Navzdory lékařským prognózám doktorů má zdravého syna a žije si vesele bez bolestí a bez endometriózy. Dělá kurzy pro ženy s ,,Endy”. Cítitla jsem potřebu Ti dát i naději, která je ale nenjen nadějí, ale realitou.
   Měja krásný den s úsměvem. Já 🙂

   Reply

 5. Jana
  1 března, 2018 @ 7:08 pm

  Ahoj milé ženy, endometriozu objevil můj gynekolog před čtyřmi lety, sledoval vývoj, nebyl si jistý diagnózou,brala jsem béčko,ale nález se zvětšoval,měla jsem velké bolesti a po cca 6 měsících jsem šla na laparoskopii.Endometrioza byla na levém vaječníku.Rekonvalescence byla dobrá,po několika měsících přišla pravidelná menstruace.Je pravda,co píše Eva,že je to práce hlavně po psychické rovině,vztahy s muži,v rodině,vztah k sobě samé.Teď jsem v 6.měsíci těhotenství (zcela přirozené početí) a jsem za to velmi vděčná.Držím všem ženám,které endometrioza trápí,at neklesají na mysli,mají se rády (to je job na celý život) a brzy se uzdraví.

  Reply

  • evazenamcz
   1 března, 2018 @ 7:20 pm

   Zdravím Tě Jani. To je překrásné! Velmi Ti děkuji za krásné potvrzení a podporu. Chci šířit v dalších videích tuto myšlenku.
   Jsem šťastná, že zjišťuji, že v tom nejsem sama a že je více žen, které se léčí prcí na sobě. Přeji Ti krásný den a užij si zbytek těhotenství v lásce a s nadšením a přeji ať jste zdraví. S pozdravem: já 🙂

   Reply

 6. Marie
  17 března, 2018 @ 5:51 pm

  Milé dámy, milá Evo, jsem potěšena Vaším přístupem sdílení a vůle k řešení složitostí reakce našich těl, našeho zdraví na stres, ten negativní průvodní jev ženské emancipace. Tento blog mi vyšel vstříc, když jsem zadala ve vyhledávači “částečky děložní sliznice, putující tělem”. To bylo sousloví, vyřčené jednou mladičkou radioložkou, teré jsem si zapamatovala při jednom z mnoha vyšetření v rámci mého vyšetřovacího maratónu za příčinou mých pravidelných pomenstruačních nevolností. Musím ze svých zkušeností z vyšetření potvrdit jakýsi lékařský nešvar některých “odborníků” navigovat pacienta k psychologovi ve chvíli kdy nejsou schopni něco s určitostí diagnostikovat. Také jsem si to nejednou vyposlechla. Já endometriozu diagnostikovánu nemám a můj příběh se zdravotními problémy akumulovanými po nástupu do mentálně náročného zaměstnáni 3 roky po porodu dcery, s životem v potlačovaném disharmonickém partnerství v pozadí, by byl na nêkolik stránek,možná na konkurenční blog 😉 který možná uvedu až ze svých občas propukajících zdravotních obtíží najdu definitivní cestu ven. Proč ale píši na tomto místê konentář je to, že naprosto souhlasím s názorem jak moc funguje a pomáhá při zdravotních obtížích úprava stravy – vyloučení z jídelníčku toho, co momentálně tělu nepřidá nebo vyloženě škodí To by měl individuálně být schopen určit každému zkušený kvalitní alergolog. Je to velmi mocná zbraň proti zdravotním neduhům,vyžaduje ale důslednost a trpělivost, disciplínu. Je to u mne zatím jediný z pilířů zaručujících zlepšení zdravotního stavu ve chvíli,kdy lékař krčí rameny nebo začne doporučovat známé psychlogy. Držím palce všem ženám i mužům, kteří mají zdánlivě neidentifikovatelné zdravotní potíže,ať se nevzdávají, a nezanevřou na všechny lékaře po prvních neúspěších. Jsou stále i Ti poctiví a dobří zodpovědní lékaři, jen musí člověk chvíli hledat. A sama vím jak je mnohdy ubíjející čas trávený po ambulancích, s nejistým výsledkem..Přeji nám všem,ať máme odvahu, kuráž a chuť sdílet svoje problémy,zkušenosti jako Eva, a ulehčit tak třeba zdánlivý pocit beznaděje bližnímu svému, nebo snad dokonce mopoci mu nalézt řešení.

  Reply

  • evazenamcz
   19 března, 2018 @ 4:41 pm

   Ahoj Marie. Děkuji za krásný komentář a hlavně za podporu mé cesty ke zdraví. Mrzí mě, že lékaři nemohou přijít na to, co Ti je. Vím jak je to frustrující! A Ty jsi byla na laparoskopii a endometrioza se nepotvrdila? Ptám se, protože laparoskopie je jediná 100% metoda, jak to zjistit. Mnoho žen mi psalo, že ikdyž jim dělali speciální ultrazvuk, který slouží ke zjištění endometriózy, tak se nepotvrdila. Když ale tyto ženy pak šli na laparoskopii, tak se endometrióza potvrdila. Mě třeba endometrióza nevyšla ani z testu krve a přesto ji při laparoskopii našli.. No každopádně můžete být ráda, že ,, Endy” to není. Držím ale pěsti v dalším hledání a určitě to nevzdávejte a věřte své ženské intuici. Ta je vždy správná. Přeji krásný den a lepší zítřky. Já 🙂

   Reply

 7. Sabina
  26 září, 2019 @ 9:29 pm

  Zdravim, moc pěkný článek. Endo mi byla diagnostikovana pred 3lety. Je mi 25 a veškeré priznaky jsem mela od 19. Lekari mi tvrdili, ze si vymýšlím a ze to mam jem v hlavě. Endo mi nezjistili z krve, ani na ultrazvuku az pri laparo. Behem 3lete od potvrzení jsem byla kazdy rok na operaci s novymi lozisky. Předtím 2x s cystou a srusty na vaječníků. Po druhe operaci jsem zacala brat Visanne (rok) ale i presto jsem sla na další operaci s dalsimi lozisky. Ted mam nove hormony, ale neustále citim tlaky na vajecniku a trapi me bolest kolem pupiku. Mate s tim nekdo zkušenosti? Chtela jsem léčbu ukončit, jelikož mi neprijde efektivní kdyz jsem i pres leky sla znovu na operaci, ale lekarka mi to nedoporučuje jen v pripade, ze bych chtela otěhotnět. Děkuji za pripadnou pomoc

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *